Şu anda Bayrak FM dinliyorsunuz Toplam 3.917 views dinlendi.
Sitene Radyo Ekle
  • Hata bildir

    Hata bildirKapat

Bayrak FM

bayrakfm
  • BRTK SİTESİ, DR. FAZIL KÜÇÜK BULVARI LEFKOŞA / KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ KKTC
  • http://www.brtk.net/
  • vhaber@brtk.net, rdhaber@brtk.net
  • + 90 392 225 5555

1963’TEN BUGÜNE BRT

Bayrak Radyosu, 25 Aralık 1963 tarihinde Rumların, ada Türklerini ortaklığa dayanan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlaması üzerine, Kıbrıs Türkünün sesini dünyaya duyurmak amacıyla yayına başladı.

Gerekli elektrik gücünün birkaç araba aküsüyle sağlandığı küçük bir garajda yayına başlayan Bayrak Radyosu, sadece 2500 metre yayın alanına sahipti.

Bu alan, 24 Şubat 1964’te adanın her tarafında bulunan Türklere seslenebilecek kapasiyete erişti.

1974’e gelinceye kadar zaman zaman şiddetlenerek artan Rum saldırıları karşısında Bayrak Radyosu, kısıtlı olanaklara rağmen, her zaman  Kıbrıs Türkü’nün halkı mücadelesinin yanında oldu.

Barış Harekatı’nın gerçekleştirildiği 1974 yılı sonrasında yeni bir yapılanma içine giren Bayrak Radyosu, 1976 yılında televizyon yayınına da başladı.

İlk kez 19 Temmuz 1976’da Diyabakır’dan sökülüp getirilen siyah beyaz stüdyo cihazları ile devreye sokulan televizyon yayınlarıyla Bayrak Radyosu’nun adı da, “Bayrak Radyo Televizyonu” olarak değişti.

4 Aralık 1977’de Orta dalga yayınına ek olarak FM yayınları başladı.

1 Temmuz 1979’da renkli TV yayınına geçildi.

6 Temmuz 1979’da ise, Ankara-Lefkoşa arasında ilk ve güçlü bir link bağlantısı kuruldu.

Küçük bir garajda akülerle yayına başlayan Bayrak Radyosu, 1983 yılında çıkarılan bir yasa ile, özerk bir kurum statüsüne kavuşarak, “Bayrak Radyo Televizyon Kurumu” adını aldı.

1987 yılına kadar hizmete giren vericilerle birlikte tamamen ayrı bir yayın kanalına sahip olan BRT Kurumu, bugün, BRT-1  ve BRT-2 olmak üzere iki ayrı kanaldan televizyon yayını, 6 ayrı kanaldan da radyo yayını yapan güçlü bir kurum haline geldi.

Kurum bünyesindeki BRT-1 ve 1997 yılında  yabancı dil ağırlıklı yayına başlayıp daha sonra yayın çizgisi değiştirilen BRT-2 televizyonu kanalları yanında, Kıbrıs Türk halkının sesi olan Bayrak Radyosu, gençliği kucaklayan Bayrak FM, birçok dilde yayın yapan Bayrak International, Klasik müzik sevenlerin radyosu Bayrak Klasik Türk Müziği alanındaki eksiklikleri tamamlayacak bir Türk Müziği Kanalı ve Bayrak Radyo Haber kuruldu.

Atılımlarını her alanda sürdüren BRT’nin yayınları, 1997 yılında da çağımızın en etkili iletişim ağı olan Intenet’e girdi.

İki televizyon ve beş ayrı radyo kanalıyla Internet’te yer alan BRT, Kıbrıs Türkünün hem sesini, hem görüntüsünü tüm dünyaya ulaştırmaktadır.

Dijital uydu yayınlarıyla (BRT-1, BRT-2 Tv, Bayrak Radyosu, Bayrak International, Bayrak Fm ve Bayrak Klasik) yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere de ulaşan BRT, Anavatan Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’ya seslenebilmenin haklı gururu içerisindedir.

Radyo stüdyolarını tamamıyla yenileyen BRT, bilgisayar destekli radyo yayınlarına geçerek bu alanda çağdaş yayıncılığın gerektirdiği standarlara ulaşmıştır, Bayrak Radyosu, Bayrak International, Bayrak FM, Bayrak Klasik, Bayrak Türk Müziği ve Bayrak Radyo Haber 24 saat kesintisiz yayın yapmaktadır.

Paylaş

Yorum Yapın

Benzer Radyolar

CAPLOGO
Capital Radio Genel, Yabancı Müzik Dinlenme: 421604 kez Canlı Dinle
joy Türk dinle
Joy Türk Slow Müzik Dinlenme: 206725 kez Canlı Dinle
alem fm dinle
Alem Fm Genel, Pop Müzik Dinlenme: 215915 kez Canlı Dinle
numberonefm
Numberone Fm Genel, Yabancı Müzik Dinlenme: 227526 kez Canlı Dinle
ntv spor radyo dinle
Ntv Spor Radyo Spor Radyoları Dinlenme: 203498 kez Canlı Dinle
radyomuzik
Radyo Müzik Genel, Pop Müzik Dinlenme: 215508 kez Canlı Dinle
akrafm
Akra FM Dini, Genel Dinlenme: 216958 kez Canlı Dinle
radyo moda dinle
Radyo Moda Genel, Pop Müzik Dinlenme: 33425 kez Canlı Dinle
web development