Şu anda Bayrak FM dinliyorsunuz Toplam 4.072 views dinlendi.
  Sitene Radyo Ekle
  • Hata bildir

   Hata bildirKapat

  Bayrak FM

  • BRTK SİTESİ, DR. FAZIL KÜÇÜK BULVARI LEFKOŞA / KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ KKTC
  • http://www.brtk.net/
  • vhaber@brtk.net, rdhaber@brtk.net
  • + 90 392 225 5555

  1963’TEN BUGÜNE BRT

  Bayrak Radyosu, 25 Aralık 1963 tarihinde Rumların, ada Türklerini ortaklığa dayanan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlaması üzerine, Kıbrıs Türkünün sesini dünyaya duyurmak amacıyla yayına başladı.

  Gerekli elektrik gücünün birkaç araba aküsüyle sağlandığı küçük bir garajda yayına başlayan Bayrak Radyosu, sadece 2500 metre yayın alanına sahipti.

  Bu alan, 24 Şubat 1964’te adanın her tarafında bulunan Türklere seslenebilecek kapasiyete erişti.

  1974’e gelinceye kadar zaman zaman şiddetlenerek artan Rum saldırıları karşısında Bayrak Radyosu, kısıtlı olanaklara rağmen, her zaman  Kıbrıs Türkü’nün halkı mücadelesinin yanında oldu.

  Barış Harekatı’nın gerçekleştirildiği 1974 yılı sonrasında yeni bir yapılanma içine giren Bayrak Radyosu, 1976 yılında televizyon yayınına da başladı.

  İlk kez 19 Temmuz 1976’da Diyabakır’dan sökülüp getirilen siyah beyaz stüdyo cihazları ile devreye sokulan televizyon yayınlarıyla Bayrak Radyosu’nun adı da, “Bayrak Radyo Televizyonu” olarak değişti.

  4 Aralık 1977’de Orta dalga yayınına ek olarak FM yayınları başladı.

  1 Temmuz 1979’da renkli TV yayınına geçildi.

  6 Temmuz 1979’da ise, Ankara-Lefkoşa arasında ilk ve güçlü bir link bağlantısı kuruldu.

  Küçük bir garajda akülerle yayına başlayan Bayrak Radyosu, 1983 yılında çıkarılan bir yasa ile, özerk bir kurum statüsüne kavuşarak, “Bayrak Radyo Televizyon Kurumu” adını aldı.

  1987 yılına kadar hizmete giren vericilerle birlikte tamamen ayrı bir yayın kanalına sahip olan BRT Kurumu, bugün, BRT-1  ve BRT-2 olmak üzere iki ayrı kanaldan televizyon yayını, 6 ayrı kanaldan da radyo yayını yapan güçlü bir kurum haline geldi.

  Kurum bünyesindeki BRT-1 ve 1997 yılında  yabancı dil ağırlıklı yayına başlayıp daha sonra yayın çizgisi değiştirilen BRT-2 televizyonu kanalları yanında, Kıbrıs Türk halkının sesi olan Bayrak Radyosu, gençliği kucaklayan Bayrak FM, birçok dilde yayın yapan Bayrak International, Klasik müzik sevenlerin radyosu Bayrak Klasik Türk Müziği alanındaki eksiklikleri tamamlayacak bir Türk Müziği Kanalı ve Bayrak Radyo Haber kuruldu.

  Atılımlarını her alanda sürdüren BRT’nin yayınları, 1997 yılında da çağımızın en etkili iletişim ağı olan Intenet’e girdi.

  İki televizyon ve beş ayrı radyo kanalıyla Internet’te yer alan BRT, Kıbrıs Türkünün hem sesini, hem görüntüsünü tüm dünyaya ulaştırmaktadır.

  Dijital uydu yayınlarıyla (BRT-1, BRT-2 Tv, Bayrak Radyosu, Bayrak International, Bayrak Fm ve Bayrak Klasik) yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere de ulaşan BRT, Anavatan Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’ya seslenebilmenin haklı gururu içerisindedir.

  Radyo stüdyolarını tamamıyla yenileyen BRT, bilgisayar destekli radyo yayınlarına geçerek bu alanda çağdaş yayıncılığın gerektirdiği standarlara ulaşmıştır, Bayrak Radyosu, Bayrak International, Bayrak FM, Bayrak Klasik, Bayrak Türk Müziği ve Bayrak Radyo Haber 24 saat kesintisiz yayın yapmaktadır.

  Paylaş

  Yorum Yapın

  Benzer Radyolar

  Metro FM Yabancı Müzik Dinlenme: 234389 kez Canlı Dinle
  Radyo iz Genel Dinlenme: 201129 kez Canlı Dinle
  maç dinle
  Lig Radyo Genel, Spor Radyoları Dinlenme: 212395 kez Canlı Dinle
  Radyo Seymen Genel, Oyun Havaları Dinlenme: 281784 kez Canlı Dinle
  Ribat Fm Dini, Genel Dinlenme: 413824 kez Canlı Dinle
  Süper Fm Pop Müzik Dinlenme: 212248 kez Canlı Dinle
  Gözyaşı FM Dini Dinlenme: 203787 kez Canlı Dinle
  Alem Fm Genel, Pop Müzik Dinlenme: 217040 kez Canlı Dinle
  web development